Każdy z uczniów klasy maturalnej ma nieco inną perspektywę na siebie. Niektórzy zmierzają na studia techniczne lub medyczne, a jeszcze inni celują w kierunki humanistyczne. Wybory przedmiotów maturalnych na poziomie rozszerzonym będą się więc różnić w zależności od preferencji jednostki. Skupmy się jednak na klasach humanistycznych. Przez 3-letni okres edukacji zdobywają oni głównie wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz historii. Która z tych matur daje największe możliwości podczas wyboru kierunku studiów?

Historia a wymagania prestiżowych uczelni

Studia prawnicze kojarzą się nam zapewne z wykształconymi, inteligentnymi ludźmi, którzy w przyszłości zarabiać będą wielocyfrowe kwoty. Nie ma więc co się dziwić, że to właśnie na ten kierunek próbuje dostać się najwięcej osób z klas humanistycznych. Analizując wymagania poszczególnych uczelni, można dojść do wniosku, że znaczna większość z nich wymaga uzyskania wysokiego wyniku z matury historycznej. Co więcej, często właśnie ten przedmiot będzie miał najkorzystniejszy przelicznik podczas sumowania wyników z wszystkich przedmiotów branych pod uwagę przez daną komisję rekrutacyjną. Jak więc zdobyć odpowiednią wiedzę, by Matura z historii (szkoła średnia) nie była dla nas zaskoczeniem?

Regularna praca z repetytoriami

Warto zaplanować sobie, by kilka miesięcy przed egzaminami dojrzałości rozpocząć naukę ze zbiorami zadań czy też tytułowymi repetytoriami. Umożliwi to dosadne zapoznanie się z tematyką matury historycznej, a tym samym znacząco zwiększy to nasze szanse na wysoki wynik. Ceny takich pomocy naukowych nie należą do najwyższych. Już za 20 złotych nabyć możemy repetytorium, które zapewni nam zajęcie na przynajmniej kilkanaście godzin. Jakie pozycje jednak warto wybierać? Przedstawiamy kilka przykładów:

– “Teraz Matura” Historia. Vademecum” wydawnictwa Nowa Era,

– “Matura 2022. Historia. Vademecum. Zakres rozszerzony: wydawnictwa Operon,

– “Repetytorium maturzysty. Historia.” wydawnictwa naukowego GREG.